Půjčka v nouzi

Půjčka v rodině jako samozřejmost? Raději velmi opatrně!

Obrátil se na vás velmi blízký přítel či dokonce rodinný příslušník s žádostí o půjčku vyšší finanční částky?

Kdo platí, má právo se ptát

Nepovažujte za trapné zeptat se, k čemu mají být peníze určeny, pokud to žadatel neuvedl rovnou. A i toto vezměte v potaz. Je důvod půjčky skutečně rozumný? Ptejte se, jak a kolik by dotyčný byl schopen splácet, zvažte, zda je to reálné, zda nepřeceňuje své možnosti. Zvažte také, jak blízký vám daný člověk je. Na jednu stranu těm nejbližším má člověk tendenci nejvíce pomáhat, na druhou právě od nich bývá nejtrapnější půjčené peníze vymáhat, nedodrží-li své dané slovo. A nebojte se říci ne, chcete-li. Máte na to právo.

Směnka – oficiální rámec

Zejména jedná-li se o částku, o kterou si nemůžete dovolit přijít, neváhejte dlužníka, rozhodnete-li se jeho žádosti vyhovět, požádat o podpis směnky. Neexistuje jediný důvod, proč by měl odmítnout. Směnka vám zajistí alespoň jakési zdání důvěry, že to dlužník myslí upřímně. Zdá se vám to přehnané? Ještě jste neviděli v televizi reportáže o zoufalcích, které na pokraj bankrotu nebo až za něj zahnala přílišná důvěřivost a rodinná loajalita?

Peníze mohou rozvrátit rodinu kdykoli

Myslíte si, že u vás se to stát nemůže? Jste si naprosto jisti, že o svých dětech, rodičích nebo sourozencích víte absolutně všechno? Opatrně s tou jistotou. Mnohdy i sami manželé mezi sebou mají celé dlouhé roky finanční tajemství, která jsou teoreticky neutajitelná. Gembleři dokážou tajit stotisícové dluhy až do doby, než k jejich prahu dorazí exekutor, sourozenci jsou schopni servat se pro dědictví pár stokorun do krve. Peníze zkrátka kazí nejen charakter, ale také vztahy.
TOPlist